Praca w Australii | Bridge Agency
16:28
°
Warszawa
02:28
°
Sydney

Praca w Australii

Praca w Australii

praca_w_australii
Handel, gastronomia, turystyka czekają na chętnych. Charakter i rodzaj wykonywanej pracy zależy oczywiście od Waszej znajomości angielskiego. Jeśli jednak już na początku pobytu w Australii znacie angielski w stopniu wystarczającym do porozumiewania się z innymi, znalezienie pracy nie zajmie Wam dużo czasu. Na wszystkich chętnych czeka praca w handlu, gastronomii, hotelarstwie i usługach. Osoby z komunikatywną znajomością angielskiego mogą się zatrudnić na następujących stanowiskach: pomoc kuchenna (kitchen hand), sprzątanie biur, hoteli, mieszkań (cleaner), hostessa, obsługiwanie bankietów, rozwożenie gazet, zaopatrzenie sklepów (tu wymagane jest prawo jazdy), układanie produktów w supermarketach i sklepach (praca w godzinach nocnych), strzyżenie trawników i prace ogrodnicze (gardening), praca w myjni samochodowej z możliwością swobodnego ustalania zmian, praca na budowie (bardzo popularna i dobrze płatna).
Studenci pracują legalnie. Każdy obcokrajowiec studiujący w Australii ma możliwość podjęcia pracy w okresie trwania nauki. Uprawnia do tego studencka wiza, która przyznawana jest każdemu, kto zdecyduje się na naukę przez okres co najmniej 12 tygodni. Studenci mają prawo podjąć pracę jeszcze tego samego dnia, w którym uczestniczyli w swoich pierwszych zajęciach szkolnych. W okresie trwania nauki mogą pracować w niepełnym wymiarze godzin (part time) - do 40 godzin w cyklach dwutygodniowych. Ale już podczas wakacji, świąt oraz przerw kwartalnych i semestralnych mogą pracować na cały etat (full time). Terminy wakacji, przerw świątecznych, przerw kwartalnych i semestralnych każda szkoła ogłasza indywidualnie. Warto pamiętać, że trwający trzy miesiące pobyt edukacyjny w Australii "premiowany" jest, po zakończeniu nauki, miesięcznym pobytem pozwalającym na pracę w Australii na cały etat (full time). Rok nauki - pobytem dwumiesięcznym. Doskonałą okazją dla studentów do przedłużenia okresu pracy w pełnym wymiarze godzin (full time) są tzw. wyjazdy pakietowe, które obejmują naukę w dwóch szkołach podczas jednego pobytu w Australii. Taka przerwa - od zakończenia zajęć w jednej uczelni do rozpoczęcia nauki w drugiej - może trwać do 8 tygodni. Australijski urząd imigracyjny dopuszcza wówczas możliwość podejmowania przez studentów pracy w pełnym wymiarze godzin (full time).
Z lepszym angielskim - lepsza praca. Osoby z dobrą znajomością języka angielskiego mogą liczyć na zatrudnienie jako kelner lub kelnerka w restauracji lub w pubie (praca łatwo dostępna i dobrze płatna), pomocnik kucharza lub kucharz (chief assistant, chief), osoba rozwożąca pizzę (delivery pizza) lub inne jedzenie "na wynos" (wymagane prawo jazdy), opiekunka do dzieci (demi-pair) z możliwością zamieszkania przy rodzinie. Znając dobrze angielski możecie również pracować w biurze, w recepcji hotelu (z możliwością uzyskania szybkiego awansu), w supermarkecie, w sklepie z odzieżą, elektroniką lub w punktach usługowych. Macie też możliwość podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie, opiekowania się osobami starszymi, a nawet założenia własnej działalności.
Emilia, Carrick Institute of Education Melbourne; 14 tygodniowy kurs językowy + Diploma
(wyjazd: styczeń 2011)
Co do pracy: dla chcącego nie ma nic trudnego. Pracy jest tu mnóstwo, głownie w "hospitality". Trzeba tylko chcieć pracować. Nie ukrywam, że jednak język odgrywa dużą rolę. Ci, którzy mówią biegle po angielsku i mają doświadczenie mogą dostać pracę od ręki. Najlepiej jest chodzić i pytać. Ja właśnie tak znalazłam swoją pracę. Jestem zatrudniona w jednym z najbardziej ekskluzywnych barów i restauracji w Melbourne i pracuję tutaj jako Bar Supervisor.
Stawka: 20-22 AUD/h
Napiwki: do 50 AUD/wieczór
Zobacz więcej


Diana, Holmes College Cairns; Diploma of Hospitality
(wyjazd: wrzesień 2009)
"Zaczynając swoją przygodę z Australią pracowałam jako barmanka w klubie po czym pracowałam dla wielkiej firmy “Lonsdale” ze sportowymi ciuchami zajmując się generalnie wszystkim – od wysyłania i koordynowania wysyłania towaru do pomocy innym członkom zespołu, który liczył ponad 100 osób. Taka praca jednak, pozwoliła mi uwierzyć, że dobrą pracę w Sydney znaleźć można."
Stawka: 18 AUD/h
Napiwki: 15-20 AUD/za dzień.
Zobacz więcej


Paula, Kaplan International Colleges; Kurs językowy + Advanced Diploma of Business
(wyjazd: luty 2010)
"Przez pierwsze trzy miesiące chodziłam na kurs językowy, zaś po szkole opiekowałam się dziećmi australijskiej rodziny, która poleciła mnie innej rodzinie i tak miałam możliwość zarobienia pieniędzy potrzebnych na utrzymanie. Po trzech miesiącach skontaktowała się ze mną jedna z firm, do których wysłałam swoją aplikację. Okazało się, że poszukują specjalisty z mojej dziedziny! Przez rok byłam zatrudniona przy realizacji projektów jako pracownik tymczasowy."
Stawka: 23 AUD/h
Zobacz więcej

Powrót

Weź ze sobą referencje. Niektórzy australijscy pracodawcy przywiązują ogromną wagę do referencji i doświadczenia. Dlatego jeżeli posiadacie różnego rodzaju dokumenty i zaświadczenia związane z historią zatrudnienia, doradzamy zabranie ich ze sobą - po uprzednim przetłumaczeniu na język angielski.
Ile może zarobić student. Średnie wynagrodzenie za pracę studentów wynosi tu od 15 do 25 dolarów australijskich za godzinę. Przedziały dla gorzej płatnych prac to 12-15 dolarów, lepszych: 20-25. Kelnerki i kelnerzy dostają jeszcze napiwki (tips). Dziennie mogą w ten sposób dodatkowo zarobić około 20-30 dolarów w restauracji lub około 10 dolarów w kawiarni. Praca w weekendy oraz praca w nocy może być premiowana podwyższeniem stawki o 50 proc., praca w święta - nawet o 150 proc. Wypłatę dostaje się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.

Powrót

Koszty życia w Australii

Wskaźnik poziomu życia w Australii uchodzi za jeden z najwyższych na świecie, podczas gdy koszty utrzymania w porównaniu z innymi anglojęzycznymi krajami takimi jak USA czy Wielka Brytania są stosunkowo niskie.

Wraz z otrzymaniem wizy studenckiej w Australii uzyskuje się prawo do legalnego zatrudnienia w wymiarze 40 godzin naliczanych w cyklach dwutygodniowych. Wydawać by się mogło, że nie jest to wystarczający czas, aby móc zarobić na utrzymanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę dosyć wysokie koszty nauki. Jednak od wielu lat studenci z sukcesem podejmują to wyzwanie.

Podejmując pracę w Australii, należy przyswoić sobie jedną podstawową zasadę: kiedy nie zarabia się w złotówkach, nie należy też przeliczać zarobionych pieniędzy na rodzimą walutę. Koszty utrzymania zaczną relatywnie spadać od czasu podjęcia przez nas pracy. Z czasem może się okazać, że studiując i pracując na pół etatu, można samemu zarobić na własne utrzymanie. Natomiast podczas szkolnych przerw w nauce można nawet trochę oszczędzić np. na podróże.

Sprawne komunikowanie się w języku angielskim znacząco zwiększa szanse na szybkie znalezienie pracy, podobnie jak przyjęcie australijskiego stylu bycia: uśmiech i pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu. W cenie są także punktualność, pracowitość i chęć uczenia się nowych rzeczy.

Na koszty utrzymania składają się trzy podstawowe wydatki:

  • zakwaterowanie,
  • transport,
  • wyżywienie.
Podobnie jak w krajach europejskich, w większych miastach australijskich koszty utrzymania są trochę wyższe niż na pozostałym obszarze Australii, ale za to ze względu na większą konkurencję wśród prywatnych instytucji edukacyjnych można liczyć na niższe czesne.

Wyżywienie

Biorąc pod uwagę przeciętne zarobki w Australii, koszty stołowania się poza domem są stosunkowo niskie. W porze lunchu wielu Australijczyków kieruje się do tzw. food courts, czyli barów szybkiej obsługi. Są to miejsca, gdzie można znaleźć kuchnie całego świata, od włoskiej po chińską. Jedzenie jest świeże, smaczne i niedrogie (danie: 8 –15 AUD).

Australijczycy szczególnie lubią jadać w towarzystwie poza domem, czemu sprzyja ciepły klimat. Wspólne lunche w parkach oraz grillowanie na świeżym powietrzu to przyjemnie spędzony czas za niewielkie pieniądze. Owoce i warzywa są dostępne przez cały rok i najkorzystniej jest kupować je na targowiskach.

Poniżej parę przykładów cen podstawowych produktów żywieniowych:

Wyżywienie (ceny w AUD)
Sydney Perth Melbourne
mleko (2 l) 3,50 3,20 3,40
chleb 3,90 2,80 3,50
ryż 2,15 1,90 2,00

Zakwaterowanie

Oprócz zakwaterowania tymczasowego oferowanego przez Bridge Agency studenci korzystają też z ofert wynajmu mieszkań lub pokoi. Minimalny okres najmu mieszkania czy kawalerki zwykle wynosi 6 miesięcy. Na cenę największy wpływ ma lokalizacja: mieszkania w samym centrum lub w pobliżu plaży są droższe niż te usytuowane w oddalonych dzielnicach.

Zakwaterowanie (ceny w AUD za osobę)
Sydney Perth Melbourne
wynajem pokoju jednoosobowego 200/tydzień 150/tydzień 180/tydzień
dzielenie pokoju dwuosobowego 150/tydzień 130/tydzień 140/tydzień

Transport

Transport publiczny to najwygodniejsza i najszybsza forma komunikacji w miastach australijskich. Niewielu studentów decyduje się na własny samochód, głównie ze względu na brak miejsc parkingowych w centrum miasta oraz dosyć wysokie ceny postoju.

W australijskich metropoliach funkcjonują wszystkie środki transportu: tramwaje, koleje miejskie, autobusy i promy.

Większość szkół usytuowana jest w centrach miast lub na ich obrzeżach, dlatego studenci często starają się znaleźć lokum w pobliżu. Opłaty związane z komunikacją miejską zależą od strefy miejskiej, długości trasy oraz rodzaju transportu miejskiego. Najczęściej opłaca się kupować tzw. passes, czyli bilety tygodniowe lub miesięczne, które pozwolą trochę zaoszczędzić. Średnia cena biletu tygodniowego np. „My Multi” w Sydney to ok. 45 AUD. Pod względem kosztów transportu najbardziej przyjaznym studentom miastem jest Perth, gdzie mają oni prawo do 40% zniżki na wszystkie środki komunikacji miejskiej i mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji autobusowej w centrum miasta.

Powrót

WARSZAWA:

Tel.: +48 22 829 22 96
+48 22 826 64 56
Biblioteka UW poziom -1
ul. Dobra 56/66
00-312 Warszawa
Mój stan konsultant.bridgeagency

KRAKÓW:

Tel.: +48 12 265 53 52
+48 601 358 034
ul. Bonarka 19 (koło MC Donalds i Rondo Mateczny)
30-415 Kraków
Mój stan Kraków

MIKOŁÓW/KATOWICE:

Tel.: +48 (32) 779 78 45
+48 533 319 218
MIKOŁÓW - ONE WORLD TRAVEL
ul. Podleska 10,
43-190 Mikołów
Mój stan Katowice

AUSTRALIAN OFFICE:

Tel.: +61 2 808 436 31
+61 478 753 051
Faks: +61 2 808 474 43
Mój stan Sydney

WROCŁAW:

Tel.: +48 533 319 218
Faks: nie dotyczy
Mój stan Wrocław

ŁÓDŹ:

Tel.: +48 42 636 65 50
Mój stan Łódź
Bezpłatna infolinia (tylko Polska): 800 880 001
projekt: Bakalie