]>
South Australia

Adelaide

     

Stolica najbardziej suchego stanu - Południowej Australii

Zrozumieć Adelaide

Adelaide to niewielkie, spokojne, liczące milion mieszkańców miasto, położone na półwyspie Florey, nad zatoką św. Wincentego. Stolica stanu Australia Południowa.

Ziemie dzisiejszej Adelaide Aborygeni nazywali kiedyś Miejscem Rudego Kangura (obecnie można go spotkać w tutejszym Parku Narodowym). Miasto wzniesiono tu dopiero w 1836 roku, realizując wizjonerski projekt architekta Williama Lighta. Adelaide dzieli się na część północną i południową. Północ wypełniają dzielnice mieszkaniowe, zaś południe - dzielnice biznesu.

Kangur to jeden z symboli Australii - w okolicach Adelaide jest ich mnóstwo i są największymi z tego gatunku.

Region Adelaide kojarzy się przede wszystkim ze świetnym australijskim winem (tuż za miastem rozciągają się obszary ponad 300 słynnych winnic).

Adelaide cieszy się również mianem miasta kultury i sztuki. Znajdują się tu liczne muzea i galerie, m.in. Muzeum Tandaya z największymi zbiorami sztuki aborygeńskiej. Muzea te są otwarte przez siedem dni w tygodniu, a wstęp do nich jest zazwyczaj bezpłatny.

W Adelaide można także zobaczyć piękne, zachowane kolonialne budowle, domy z podcieniami i rzeźbionymi obramieniami okien, a także wspaniałe kościoły - m.in. neogotycką katedrę św. Piotra.

Nauka

Sprawdź aktualne oferty edukacyjne dla Adalaide:

Szkoły językowe College Uniwersytety

The best of Adelaide

Uniwersytet Adalaide - jeden z najstarszych uniwersytetów w Australii, założony w 1874 roku, z zewnątrz łudząco przypomina Oxford. Wśród jego absolwentów jest dwóch laureatów Nagrody Nobla.

Park Narodowy Cleland - leży we wschodniej części Adelaide, u podnóża Mount Lofty. Można w nim spotkać strusie emu i zerwone kangury. W części botanicznej parku można podziwiać rosnące tam kamelie i róże.