]>
Wszystko o

Pracy w Australii

     

Praca w kawiarni lub restauracji jest najpopularniejsza

Studenci pracują legalnie

Każdy obcokrajowiec studiujący w Australii ma możliwość podjęcia pracy w czasie trwania nauki. Uprawnia do tego studencka wiza. Podczas trwania nauki można pracować w niepełnym wymiarze godzin. Ale podczas wakacji, świąt oraz przerw kwartalnych i semestralnych można zatrudnić się na cały etat (full time). Warto pamiętać, że edukacja trwająca powyżej trzech miesięcy jest „premiowana” przez Urząd Imigracji dodatkowym miesiącem lub dwoma pobytu (w zależności od długości trwania kursu), podczas którego studenci mogą pracować na pełen etat.

Urząd Imigracji dopuszcza też możliwość zatrudnienia „full time” podczas przerwy pomiędzy dwoma kursami na które już jesteś zapisany. Taka przerwa jest ustalana przez szkołę i Urząd zależnie od czasu i rodzaju planowanej edukacji.

Zobacz co Nasz student Marcin ma do powiedzenia na temat pracy w serii "Krok po kroku - organizacja wyjazdu studenckiego do Australii":

Pozwolenie na pracę

Pozwolenie na pracę jest przyznawane automatycznie wraz z wizą studencką. Studenci przebywający w Australii na podstawie wizy mają prawo podjąć pracę z dniem rozpoczęcia nauki w szkole. W przypadku wizy Work& Holiday możesz podjąć pracę od razu po przylocie.

Zarobki studenta

Średnie wynagrodzenie za pracę studentów w Australii wynosi – w zależności od miasta i wykonywanej pracy - od 16 do 18 dolarów australijskich za godzinę. Kelnerki i kelnerzy otrzymują też napiwki, dzięki czemu dziennie mają dodatkowe 20-40 dolarów w restauracji i 10-15 dolarów w kawiarni. Praca w weekendy oraz w nocy może być premiowana stawką podwyższoną o 50 procent, praca w święta nawet o 100 procent. Wypłatę zazwyczaj dostaje się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.

Weź ze sobą referencje

Niektórzy australijscy pracodawcy przywiązują wagę do referencji i doświadczenia zawodowego zdobytego np. w innych krajach anglojęzycznych. Dlatego jeżeli posiadasz dokumenty i zaświadczenia związane z historią zatrudnienia, zabierz je ze sobą.