]>
New South Wales

Sydney

     

Sydney jest pełne klimatycznych i wyjątkowych miejsc

Zrozumieć Sydney

Sydney to bez wątpienia jedna z najwspanialszych metropolii świata. O niezwykłym uroku tego miasta decydują przede wszystkim słoneczny klimat, położenie nad zatoką oraz nowoczesny, wielkomiejski styl.

Sydney jest stolicą Nowej Południowej Walii i zarazem największym australijskim miastem. Mieszka tu obecnie około 4 mln ludzi. Miasto położone jest wyjątkowo ciekawie: rozciąga się wzdłuż malowniczej zatoki, jednej z najpiękniejszych na świecie, i cudownie urozmaiconego wybrzeża. Jest otoczone wieloma parkami, górami i aż 30 plażami.

Sydney to również najstarszy ośrodek osadniczy w Australii. Początki tego miasta sięgają drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to władze brytyjskie postanowiły z Australii - wtedy jeszcze nowo odkrytej ziemi - uczynić kolonię karną. Jak głoszą źródła, w 1788 roku brytyjska flota pod dowództwem kapitana Arthura Philipa wysadziła na brzeg dzisiejszej metropolii dużą grupę skazańców oraz ich strażników. Oficerowie rozbili obóz na wschód od strumienia Tank, a więźniowie i strażnicy - po jego zachodniej stronie. W ten sposób powstało Sydney i tak również powstał istniejący do dziś podział miasta na cześć wschodnią i zachodnią.

Plaża Manly Beach to jedna z najpopularniejszych miejsc w Sydney.

Dziś, obok historycznej, kolonialnej zabudowy, skupionej przede wszystkim w dzielnicy Rocks, można zobaczyć w Sydney dwa architektoniczne symbole nowoczesnej Australii: najdłuższy i najszerszy jednoprzęsłowy most świata oraz najbardziej charakterystyczną budowlę Australii, znany na całym świecie budynek Sydney Opera House.

Nauka

Sydney jako największe miasto w Australii oferuje szeroki wybór kursów w konkurencyjnych cenach:

Szkoły językowe College Uniwersytety

The best of Sydney

Harbour Bridge - Zaczął powstawać w latach 20 ubiegłego wieku, w czasach gospodarczego kryzysu i był wtedy symbolem nadziei na lepszą przyszłość. Dziś jest znany ze wspaniałych pokazów sztucznych ogni, zwłaszcza w noc Sylwestrową. Żeby się na niego wspiąć, trzeba pokonać 1439 schodów, a trwa to zwykłe około trzech godzin.

Spektakularne, pełne kolorów niebo po burzy nad Sydney.

Sydney Opera House - Budynek opery położony jest nad samą zatoką, w pobliżu Harbour Bridge. Swoim kształtem ma przypominać o Pierwszej Flocie, która dotarła do brzegów Australii ponad 200 lat temu. Jego lśniące "żagle" są dzisiaj ikoną miasta, symbolem nie tylko Sydney, ale całej Australii.

The Rocks - Nazwa tej sydneyskiej "starówki" nawiązuje do skał, z których skazańcy wyciosywali złociste bloki potrzebne do wznoszenia pierwszych budowli publicznych. Do niedawna była to dzielnica melin, burdeli i gangów, ale od lat 70., kiedy dzielnicę rewitalizowano, tętni tu prawdziwe miejskie życie, tłumy turystów spędzają tu czas w uroczych restauracjach, ogródkach piwnych i pubach, z których dwa najsłynniejsze to: Hero of Waterloo i Fortune of War.

Bondi Icebergs Club - baseny przy oceanie są bardzo często spotykane i popularne w Australii.

Plaża Manly - Prawdziwy klejnot północnego wybrzeża - wąski półwysep zakończony wspaniałym, wysokim klifem. Są tu piękne plaże, otwarty ocean, przystań promowa i całe zaplecze gwarantujące udany wypoczynek. Można się tutaj dostać promem w ciągu zaledwie 30 min., podziwiając po drodze widok Zatoki Sydney. Już od przystani promowej zaczyna się Corso - obsadzony wysokimi sosnami deptak, który prowadzi wprost na ciągnące się kilometrami szczerozłote piaski.

Darling Harbour - centrum rozrywkowe w Sydney.