]>
Queensland

Cairns

     

Cairns to najlepsze miejsce na odkrycie Wielkiej Rafy Koralowej

Zrozumieć Cairns

Cairns niewielkie miasto położone w północnej części stanu Queensland i zarazem jego nieformalna stolica. Od wschodu otoczone jednym ze światowych cudów natury - Wielką Rafą Koralową, a od zachodu - wiecznie zielonymi lasami tropikalnymi.

Cairns to kurort przyciągający rzesze turystów z całego świata. Przez cały rok panuje tu upalne lato, a miejscowy przemysł turystyczny oferuje przyjeżdżającym dziesiątki atrakcji: wycieczki na rafę koralową, nurkowanie, spływy górskie, wyprawy kajakowe, konne przejażdżki, skoki na linie i paralotniarstwo. Można tu także odwiedzić centrum kultury aborygeńskiej Tjapukai, żeby spróbować gry na digeridoo, rzucić bumerangiem albo oszczepem.

Wielka Rafa Koralowa widziana z powietrza.

Cairns jest ciche i spokojne, życie toczy się tutaj trochę wolniej niż gdzie indziej. Ale na pewno nie będą się tu nudzić ani amatorzy nocnego życia, bywalcy dyskotek i restauracji (w większości klimatyzowanych), ani entuzjaści spokojniejszych form spędzania wolnego czasu: pływania w oceanie, siatkówki plażowej, surfingu, snoorklingu (nurkowania z maską), tenisa i wycieczek rowerowych.

Miasto jest lokalnym centrum edukacyjnym. Znajduje się tu kilka filii uniwersyteckich. Po zajęciach w szkołach i na uczelniach studenci oddają się rozrywkom, których w mieście rzeczywiście nie brakuje. Jest to idealne miejsce na połączenie nauki z atrakcyjnym sposobem spędzenia wolnego czasu.

Nauka

Sprawdź aktualne oferty edukacyjne dla Cairns:

Szkoły językowe College Uniwersytety

The best of Cairns

Wielka Rafa Koralowa - rozciąga się na długości ponad 2 tys. km, składa się z ok. 3000 małych raf i ponad 1000 wysepek. Jest to największa rafa koralowa na Ziemi, wpisana na listę przyrodniczego dziedzictwa Unesco. Rafa to raj dla płetwonurków - pod wodą, w pobliżu rafy, można obserwować olbrzymie żółwie, rozgwiazdy, płaszczki, ryby we wszystkich kolorach świata, korale, ukwiały. Ale żeby to wszystko zobaczyć, nie trzeba nawet nurkować, wystarczy zanurzyć głowę w wodzie.

Las tropikalny jest częścią rezerwatu Gondwana Rainforests of Australia, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lasy tropikalne - wiecznie zielone lasy stanowią około jednej trzeciej wszystkich lasów na świecie. Występują jednak tylko tam, gdzie przez cały rok panuje wysoka temperatura i padają obfite deszcze, głównie w trzech obszarach: w dorzeczu Amazonki i Orinoko , w dorzeczu Kongo i właśnie w północno-wschodniej Australii. Jedną z głównych atrakcji turystycznych związanych z lasami w pobliżu Cairns jest przejażdżka kolejką linową tzw. skyrail - nie tylko nad pięćdziesięciometrowymi drzewami, ale także nad rzeką pełną krokodyli.

Wyspy Whitsundays i Queensland - zespół 24 tropikalnych wysp z zacisznymi plażami, otoczonych przejrzystymi, spokojnymi wodami i porośniętych lasami deszczowymi. Stanowią one jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Najbardziej znane z nich to: Hamilton Island, Brampton Island, Hayman Island, Lizard Island i Magnetic Island.

Whitsundays Beach widziana z powietrza.

Magentic Island - wyspa i zarazem jeden z najstarszych kurortów stanu Queensland. Ponad połowę powierzchni wyspy zajmuje park narodowy z wielkimi głazami granitowymi, wysokimi sosnami, eukaliptusami, lasem tropikalnym i plażami. Na wyspie można jeździć konno, grać w tenisa lub golfa, łowić ryby, żeglować, jeździć na nartach wodnych i surfować. Można też po prostu posiedzieć w jednej z wielu kawiarni lub restauracji.

Port Douglas - w odległości 75 km od Cairns znajduje się mekka gwiazd filmowych i polityków z całego świata - słynny Port Douglas. Atrakcją tego miejsca są przepiękne szerokie plaże, pola golfowe, a przede wszystkim bliskość Wielkiej Rafy Koralowej. Można się stąd wybrać m.in. na przylądek Cape Tribulation, z którego roztaczają się przepiękne widoki na lasy deszczowe.

Rezerwat Motyli - w miejscowości Kuranda położonej niedaleko Cairns żyje ponad 1500 przepięknych motyli tropikalnych. W przeogromnej oranżerii stworzono tu dla nich wyjątkowe warunki. Znajdują się tu dziesiątki strumieni, wodospady, rosną tu także specjalnie wyselekcjonowane gatunki drzew. Setki różnobarwnych, wirujących w powietrzu owadów wprowadzają w zachwyt wszystkich odwiedzających.